Работно време:
Пон - Пет: 9:00 - 18:00
Телефон:
+359 888 915 215
E-mail:
office@kostovpartners.bg

Процедури и договори

Процедура по участие в публична продан на недвижим имот.

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна
 

Процедура по участие в публична продан на недвижим имот.

 

 

 

Публичната продан стартира с нейното обявяване по съответния ред, като в това производство участват или страните в едно приключило делбено дело при неподеляем недвижим имот в хипотезата на чл.348 от ГПК или трети лица с наддавателни предложения по отношение на описан имот от съдебния изпълнител, служещ за обезпечение на вземяне на взискателя  по едно изпълнителни дело – аргумент от чл.483 ГПК.

 

Първоначалната цена на имота, обект на публичната продан се определя от вещо лице в хипотезата на чл.485 от ГПК, като тя може да бъде 80% от стойността на имота(виж чл.485, ал.4). Съдебният изпълнител е длъжен след изтичането на една седмица от описа да изготви обявление за проданта, в което посочва собственика на имота, описание на имота, ипотекиран ли е той, има ли установени към момента на възбраната ограничени вещни права върху имота, вписани искови молби, възбрани и договори за наем, цената, от която ще започне проданта, и мястото и деня, в който ще започне и ще завърши проданта.

Обявлението се поставя на съответните места в канцеларията на частния или държавен съдебен изпълнител, в сградата на районния съд, в общината или кметството по местонахождението на имота, на самия имот и се публикува на интернет страницата на окръжния съд по местоизпълнението, и то най-малко един ден преди посочения в обявлението ден за започване на проданта.

 

 

Съгласно чл.489 от ГПК за участие в наддаването по сметка на съдебния изпълнител, всяко лице, желаещо да участва с наддавателно предложение, внася задатък 10 на сто върху началната цена. Взискателят по изпълнителното дело не внася задатък, ако вземането му надвишава неговия размер или ако страната, подала наддавателно предложение е съделител на неподеляем делбен имот. Внасянето на задатък винаги обаче може да послужи като гаранция за валидно направено наддавателно предложение, тъй като задатъкът винаги подлежи на връщане, ако участникът не спечели проданта, а ако той се окаже печелившия участник – стойността на задатъкът се приспада от дължимата цена, която той трябва да внесе при приключване на проданта. В този контекст нашият съвет е винаги внесете задатък, ако това не ви затруднява финансово – той гарантира вашите права като участник.

 

Документите, с които страна участва в тази процедура са изрична молба, към която се прилага платежно за направения зададък и наддавателно предложение. Всеки наддавач посочва предложената от него цена с цифри и с думи и подава предложението си заедно с квитанцията за внесения задатък в отделен запечатан плик. Всяка грешка или разминаване между изписването на направното наддавателно предложение в цифри и това думи може да доведе до нищожност на направеното наддавателно предложение, затова внимателно трябва да се съобразява този детайл.

 

Наддавачът може да направи само едно наддавателно предложение, което не може да надвишава с повече от 30% първоначално определената от съдия изпълнителя цена на имота. Предложенията се подават в канцеларията на районния съд, което се отразява във входящия регистър на въпросния съд.

В началото на работния ден след изтичането на срока за подаване на писмени наддавателни предложения на определеното място в сградата на районния съд съдебният изпълнител в присъствието на явилите се наддавачи обявява постъпилите наддавателни предложения, за което съставя протокол. В протокола се вписват наддавачите и наддавателните предложения по реда на отварянето на пликовете. За купувач на имота се смята този наддавач, който е предложил най-висока цена. Ако най-високата цена е предложена от повече от един наддавач, купувачът се определя от съдебния изпълнител чрез жребий в присъствието на явилите се наддавачи. Обявяването на купувача се извършва от съдебния изпълнител в протокола, който се подписва от него.

 

Ако при обявяването на купувача някой от явилите се наддавачи устно предложи цена, по-висока с размера на един задатък, съдебният изпълнител отразява предложението в протокола и след като наддавачът го подпише, съдебният изпълнител пита три пъти има ли желаещи да предложат по-висока цена с размера на още един задатък. Така се преминава от писмената към т.нар „устна част“ на проданта. Всяко последващо устно предложение следва да бъде в размер на един задатък, като то се отразява в протокола и наддавачът го подписва. След изчерпване на предложенията за купувач на имота се обявява този наддавач, който е предложил най-висока цена.

 

На основание чл.492, ал.3 от ГКП купувачът е длъжен в двуседмичен срок от обявяването му за купувач да внесе предложената от него цена, като приспадне внесения задатък, а при съделителите на неподеляем имот и цената на съответната част на съделителя.

 

 

Aко желаете да Ви представляваме в процедурата по публична продан, както и да изготвим Вашите документи коректно пишете ни на: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. или се обадете на телефон 0888915215.

 

 

 

 

logo-footer_new.png
Пловдив
ул. Цоко Каблешков 10, ет.2
+359888915215
office@kostovpartners.bg
© 2024 Kostovpartners.bg. Всички права запазени. Уеб дизайн CreateDesigns