Работно време:
Пон - Пет: 9:00 - 18:00
Телефон:
+359 888 915 215
E-mail:
office@kostovpartners.bg

Процедури и договори

Комисионен договор.

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна
 

 

Комисионен договор.

 

 

Определение:

Комисионният договор представлява съглашение, по силата на което едната страна – комисионер, се задължава да извърши от свое име, но за сметка на другата страна, наречена доверител, една или повече правни сделки срещу възнаграждение. Правната уредба е в Глава 24 от Дял 3 на ТЗ.

 

Комисионният договор е: двустранен; винаги възмезден; неформален; консенсуален; вид договор за извършване на услуги; отнася се за правна сделка, правни действия; комисионерът няма представителна власт за доверителя. Съглашението е обикновен договор за поръчка. За комисионния договор се прилагат разпоредбите за него в ЗЗД. 

 

Задължение на комисионера е да изпълни поръчката, т.е.да извърши възложените му сделки с грижата на добър търговец – чл. 350, ал.1 от ТЗ. Комисионерът действа по поръчка, по указания и в интерес на доверителя. Изключения: 1) ако изпълни при по-изгодни условия; 2) ако се отклонил от поръчка, но в интерес на доверителя; 3) ако поеме неблагоприятната разлика в цената; 4) ако се установи,че не е било възможно да извърши сделката при по-добри условия. Ако не са налице тези основания, доверителят не е длъжен да признае сдеката за извършена и може да поиска обещетение – чл. 351, ал.1 от ТЗ. 


След като комисионерът няма представителна власт, той може да върши всичко от свое име. След сключване на възложените му сделки комисионерът става страна по договора. Сделките, които той сключва, се наричат изпълнителни. Правните последици възникват за комисионера. По силата на комисионния договор той е длъжен да прехвърли възникналите права и задължения върху доверителя. Това прехвърляне става чрез следваща сделка между комисионера и доверителя, която се нарича отчетна сделка. След като тя бъде извършена и всичко е прехвърлено на доверителя, комисионерът вече е приключил участието си в договора (договор за консигнация). Той трябва или да прехвърли вземането за цената на комитента или да предаде дължимата сума. 

 

Комисионерът е задължен да извърши сделката както му е възложена при определените условия. Но в някои случаи той може да се отклони от тях, като например да извърши сделката при по-благоприятни условия. Нашият закон гласи, че ако комисионерът сключи сделката при по-благоприятни условия, цялата изгода е за доверителя. Възможен е и обратният вариант – да сключи сделката при по-неизгодни условия. В този случай, когато сделката вече е сключена, комисионерът е длъжен да уведоми доверителя за това. Ако доверителят не реагира, то според закона се счита, че е одобрил сделката. Ако обаче възрази, той не се счита за обвързан от тези по-неизгодни условия. В такъв случай комисионерът е задължен да компенсира комитента за неблагоприятните последици. Няма да възникне задължение само ако се окаже, че не е могло сделката да бъде сключена при по-благоприятни условия и по този начин комисионерът е предпазил доверителя от по-големи вреди, т.е., ако комисионерът успее да докаже, че неблагоприятните условия са по-добри, той не дължи компенсиране. 

 

Други задължения на комисионера:

 

─      Да се грижи за интересите на доверителя – благоприятна изпълнителна сделка, с благонадеждно трето лице; грижата за състоянието на имуществото, получено от изпълнитената сделка или предоставено му от доверителя

─      Да уведоми доверителя, ако третото лице не изпълни задълженяита или ако се причини вреда на имуществото

─      След като осъществи изпълнителната сделка, да даде отчет на доверителя и да предаде полученото

По принцип комисионерът не отговаря за задълженията на третото лице. Съществуват обаче два случая, когато комисионерът носи задължения за третото лице, за което отговаря: 1) клауза дел кредере – отговорността е договорна и комисионерът отговаря и за неипълнение на третото лице; 2) нормативно установена сделка – сделка на кредит – според чл. 353 от ТЗ комисионерът, който е овластен да сключи сделка на кредит, отговаря пред доверителя за изпълнението на задълженията от третото лице, ако е знаел или е трябвало да знае, че то не е в състояние да плати. 

Задължения на доверителя: 

─      Да приеме от комисионера резултаите по изпълнителната сделка, т.е. задълженията по нея

─      Да прегледа стоката и да уведоми комисионера незабавно при недостатъци и липси

─      Задължение да заплати на комисионера направените разноски, задължение да заплати уговореното възнаграждение – ако такова липсва, се дължи обичайното в случая възнаграждение 

─      Встъпване в изпълнителната сделка – комисионерът се слива с третото лице

Комисионният договор се прекратява при отказ на комисионера и оттегляне на поръчката. Особености при отказа: 1) при неизпълнение на доверителя; 2) прекратяването става писмено; 3) комисионният договор остава в сила две седмици от деня, в който доверителят е получил съобщението на комисионера за отказа да изпълни поръчката; 4) доверителят е длъжен в едномесечен срок от уведомяването за отказа да се разпореди с намиращото се у комисионера негово имущество. При оттегляне на поръчката доверителят дължи на комисионера възнаграждения и обещетение за разходите по сключените от него сделки до оттеглянето.

  

Изготвяне на комисионнен договор можете да получите незабавно като услуга, чрез запитване на имейл: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

 

Цена на процедурата - 200лв. Направете запитването си сега онлайн и получете Вашите 20% отстъпка.

 

 

 

 

 

 

 

logo-footer_new.png
Пловдив
ул. Цоко Каблешков 10, ет.2
+359888915215
office@kostovpartners.bg
© 2024 Kostovpartners.bg. Всички права запазени. Уеб дизайн CreateDesigns